GIETRZWAŁD 2015

 Służycie w liturgii, czyli tam, gdzie Bóg jest najbardziej obecny– przypomniał ministrantom podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Służby Liturgicznej do sanktuarium maryjnego w Gietrzwałdzie abp Józef Górzyński, koadiutor archidiecezji warmińskiej. Na błoniach przy sanktuarium przewodniczył Mszy świętej, którą wraz z nim koncelebrowali księża opiekunowie ministrantów i lektorów z całej Polski oraz bp Adam Bałabuch, przewodniczący Komisji Liturgicznej Konferencji Episkopatu Polski.

W homilii abp Górzyński przypomniał, że wypełniając testament spod krzyża "spotykamy się z Maryją, by przypomnieć sobie że jesteśmy Jej dziećmi. Dzięki temu spotkaniu czujemy bliskość, a jednocześnie dajmy wzór postawy chrześcijanina, potwierdzamy, że chcemy być uczniami Jezusa przez słuchanie Jego słów, i wypełnianie ich".


Dlatego – mówił dalej hierarcha - przychodzimy Bogu podziękować za dar posługi przy ołtarzu. Maryja uczy nas jak służyć Bogu. A przecież nasze posługiwanie przy ołtarzu jest uczestniczeniem w misji, którą otrzymali apostołowie - zauważył.


Nawiązując do posługi lektora abp Górzyński podkreślił, że to ważne zadanie, ponieważ lektorzy służą lekturze Słowa Bożego. Wszyscy, którzy usłyszą dzięki waszej posłudze otrzymają to, co najważniejsze.
W tym kontekście hierarcha zaznaczył, że współczesnemu światu potrzebne jest dziś zasłuchanie w Słowo Boże. - Kiedy świat nie chce słuchać Boga bierze się za budowanie lepszego jutra bez Boga. Jeśli punktem wyjścia nie jest Bóg i jego prawo, to nic dobrego nie jesteśmy wstanie zbudować. Trzeba Boga słuchać. On do nas mówi. Prośmy Matkę Bożą, aby nauczyła nas postawy słuchania Słowa Bożego i wypełniania go –zaapelował abp Górzyński.


Na zakończenie Mszy św. Bałabuch wyraził radość i wdzięczność, że służba liturgiczna gromadzi się w Gietrzwałdzie, w sanktuarium maryjnym, gdzie może zamanifestować swoją jedność. Podkreślił, że chłopcy kiedy chcą służyć przy ołtarzu, najpierw mówią o tym swoim mamom, bo "z mamą jest nam dobrze, tak jak dobrze jest nam przy sercu Maryi".


Pielgrzymka Liturgicznej Służby Ołtarza odbywała się już kilkakrotnie i za cel obierała różne miejsca na mapie Polski, m.in.: Licheń, Gniezno, Niepokalanów. W tym roku został wybrany Gietrzwałd - miejsce objawień Matki Bożej, których prawdziwość potwierdził oficjalnym dokumentem Kościół. Objawienia Matki Bożej, które miały miejsce dziewiętnaście lat po Objawieniach w Lourdes trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku.


Ideę pielgrzymowania służby liturgicznej można zamknąć w kilku zdaniach: spotkać Jezusa i dać świadectwo wiary, doświadczyć braterstwa, a więc poznać nowych ludzi, nawiązać przyjaźnie, bawić się we wspólnocie, wymienić doświadczenia. W organizację pielgrzymki włączyli się m.in. Kanonicy Regularni opiekujący się sanktuarium w Gietrzwałdzie i archidiecezja warmińska.