CZERWIŃSK 2016

 I Diecezjalna Pielgrzymka Ministrantów


    Prawie 2 tys. ministrantów i lektorów oraz wraz z opiekunami przybyło na I Diecezjalną Pielgrzymkę Służby Liturgicznej do Czerwińska n. Wisłą.


Kandydaci na ministrantów i ci, którzy w komży spełniają różne funkcje liturgiczne, lektorzy i ceremoniarze, a także członkowie scholi i dziecięcych zespołów muzycznych - jednym słowem Służba Liturgiczna po raz pierwszy pielgrzymowała do Czerwińska n. Wisłą.


Wraz z młodymi modlili się ich duszpasterze i opiekunowie. W czasie wspólnej modlitwy uczestnikom pielgrzymki towarzyszyły relikwie bł. Jose Sanchez del Rio i hasło: "Viva Cristo Rey!".


Bp Mirosław Milewski w czasie homilii zwrócił uwagę, że takie święto służby liturgicznej zachęca ministrantów do dalszej służby. - Spotykamy się dziś z hasłem: "Viva Cristo Rey!", co znaczy: "Niech żyje Chrystus Król", bo właśnie te słowa stały się symbolem wiary i wierności Chrystusowi w Meksyku na początku XX w. - mówił w czasie kazania bp Mirosław.


- Wierność Jezusowi zawsze kosztuje! Wy także musicie udowadniać swoją wierność. Pewnie czasami słyszycie nieprzyjemne komentarze czy żarty z waszego zaangażowania w życie Kościoła. Pamiętajcie jednak, że jako uczniowie Pana Jezusa musicie odważnie dawać świadectwo swojej wiary. Kochani młodzi, zaangażowani w służbę Bożą, Wiedzcie, że każdy wasz dobry czyn, szlachetny gest, każda wasza uczciwość przynosi i będzie przynosić plon obfity - w waszej szkole, w waszych rodzinach i zwłaszcza w waszym życiu. Cieszę się, że jesteście przy ołtarzach w waszych kościołach parafialnych. To jest wasze wyznanie wiary! Może służąc przy ołtarzu, ktoś z was zobaczy, że życie kapłańskie czy zakonne jest ciekawe i potrzebne. Dziękuję wam, że - mówiąc językiem Ewangelii - "tracicie wasze życie dla Jezusa". Pozostańcie wierni Jezusowi - zwracał się do młodych bp Milewski.


Ministranci i lektorzy po Mszy świętowali wspólna zabawą.


Uważam, że to spotkanie jest ważne. Buduje naszą ministrancką wspólnotę. Pozwala też nawiązać kontakty. Takie spotkania, jak ta pielgrzymka, czy również nasze sportowe rywalizacje, dzięki którym możemy się spotykać dają również duchową łączność z Kościołem - przyznaje Kacper.


- Dla mnie służba jest zaszczytem i dumą. Choć jestem ministrantem dopiero niecały rok, to cieszę się, że mogę być przy Jezusie bardzo blisko i Jemu służyć. Kiedy staję do ołtarza czuję, że Bóg jest ze mną - mówi Jakub Skierski z parafii św. Marcina w Gostyninie.


- Dla mnie to spełnienie dziecięcych marzeń. Zawsze marzyłem o tym, aby być blisko ołtarza - wyznaje Mikołaj Kowalski, z parafii Świętego Krzyża w Płocku.


- Dla mnie to niezwykłe uczucie, że mogę być tak bardzo blisko tego stołu Eucharystycznego, do którego podchodzi kapłan. Kiedy otrzymałem albę, czułem w sercu zaszczyt, że jestem takim prawdziwym sługą Pana Boga. Ta bliskość pomaga nam w życiu. Wszelkie trudności można powierzyć Bogu w modlitwie. Jestem blisko ołtarza, blisko Tajemnicy, mogę tego prawie dotknąć - dodaje Mikołaj.


Pragnieniem organizatorów było, by jak najwięcej członków służby liturgicznej w tym dniu przybyło na wspólne świętowanie. Specjalnie dla nich zorganizowano również pokaz ratownictwa drogowego, konkurencje sportowo-sprawnościowe, przedstawienie "Balladyna". Pielgrzymce towarzyszył koncert zespołu "Fratres".

 

Agnieszka Otłowska "Gość niedzielny"